Once again this evening (7:00), the spotlight will be shining on the state of Florida as the No. 1 rated IMG Ascenders will host defending 7A state runner up Orlando Edgewater in a special Thursday night game.

Posted On: 09/17/20 10:58 AM

As more and more schools will debut this week across the state of Florida, tonight will see a number of teams take the field.

There are several impressive games on the slate for this week, but perhaps none more anticipated than 7A state runner up Orlando Edgewater and head coach Cameron Duke and the nation’s No. 1 IMG Academy, which opened the season with a convincing win against Venice.

Tonight’s (7:00) kickoff at IMG will once again give the Ascenders a chance to showcase some impressive talent that made an impression in the opener.

Led by University of Michigan quarterback commit J.J. McCarthyJ.J.McCarthy6'2" | QBBradenton IMG Academy | 2021StateFL and some of the top prospects in the nation, IMG, coached by first year head coach Bobby Acosta, will once again have a huge advantage, but do not sell the Eagles short.

IMG players from Florida who are expected to make a huge impact include Miami Booker T. Washington products Jacorey BrooksJacoreyBrooks6'3" | WRBradenton IMG Academy | 2021StateFL (Alabama) and Anthony HundleyAnthonyHundley6'3" | DLMiami Booker T. Washington | 2021StateFL (LSU),

Losing a close contest to power St. Thomas Aquinas, this team returns an amazing amount of talent – led by Alabama commit Christian LearyChristianLeary5'11" | WROrlando Edgewater | 2021StateFL, Arizona State-bound Tommi HillTommiHill6'2" | DBOrlando Edgewater | 2021StateFL and University of Miami linebacker commit Deshawn TroutmanDeshawnTroutman6'1" | LBOrlando Edgewater | 2021FL.

Both teams are primed for this showdown. If you cannot make the game, IMG Academy is streaming the action on You Tube.

 

THE EAGLES FILE

SCHOOL: Orlando Edgewater Eagles

HEAD COACH: Cameron Duke

2020 RECORD: 0-0

CLASSIFICATION: 7A

EAGLES TO WATCH

2023 – Cedric Baxter, RB

2021 – Kenneth BrownKennethBrown6'2" | DLOrlando Edgewater | 2021FL, DL

2021 – Kevin Butler, S

2022 – Jeremiah ConnellyJeremiahConnellyWROrlando Edgewater | 2022FL, Athlete

2021 – Johnnie Dassie, CB

2022 – Dante Finley, OL

2021 – Christopher Fulse Jr., S

2021 – Zatrell Garrett, DL

2021 – Devin Hevener, OL

2021 – Tommi HillTommiHill6'2" | DBOrlando Edgewater | 2021StateFL, WR/S

2021 – Christian LearyChristianLeary5'11" | WROrlando Edgewater | 2021StateFL, WR

2021 – Francisco Mendez, OL

2021 – Canaan Mobley, QB

2021 – Kye Rivers, WR

2021 – Diante Shepherd, DL

2021 – Deshawn TroutmanDeshawnTroutman6'1" | LBOrlando Edgewater | 2021FL, LB

2022 – B.J. Williams, CB

 

THE ASCENDERS FILE

SCHOOL: Bradenton IMG Ascenders

HEAD COACH: Bobby Acosta

2020 RECORD: 1-0

CLASSIFICATION: Independent

ASCENDERS TO WATCH

2022 – Kaytron AllenKaytronAllen5'11" | RBBradenton IMG Academy | 2022StateFL, RB

2021 – Jared BehrensJaredBehrens6'3" | LBBradenton IMG Academy | 2021FL, OLB

2022 – Tyler Booker, DT

2021 – Jacorey BrooksJacoreyBrooks6'3" | WRBradenton IMG Academy | 2021StateFL, WR

2021 – Markevious BrownMarkeviousBrown6'0" | DBBradenton IMG Academy | 2021StateFL, CB

2021 – Omar BurroughsOmarBurroughs5'10" | DBBradenton IMG Academy | 2021FL, FS

2021 – Lovasea’ Carroll, RB

2022 – Daylen Everette, CB

2021 – Greg CrippenGregCrippen6'4" | OLBradenton IMG Academy | 2021StateFL, OL

2021 – Trevon HowardTrevonHoward6'0" | DBBradenton IMG Academy | 2022StateFL, CB

2021 – Anthony HundleyAnthonyHundley6'3" | DLMiami Booker T. Washington | 2021StateFL, DL

2022 – Dominick JamesDominickJames6'2" | DLBradenton IMG Academy | 2022StateFL, DL

2021 – JC Latham, DE

2021 – J.J. McCarthyJ.J.McCarthy6'2" | QBBradenton IMG Academy | 2021StateFL, QB

2021 – Malik McClainMalikMcClain6'5" | WRBradenton IMG Academy | 2021StateFL, WR

2022 – Shawn MillerShawnMiller6'1" | WRBradenton IMG Academy | 2022StateFL, WR

2021 – Jake RendaJakeRenda6'5" | TEBradenton IMG Academy | 2021FL, TE

2022 – Dane Shor, OL

2021 – Xavian SoreyXavianSorey6'3" | ATHGraceville | 2021StateFL, OLB

2022 – Kamari WilsonKamariWilson6'4" | DBBradenton IMG Academy | 2022StateFL, S

2021 – Pete Zuccollo, FS

SCHEDULE IS PACKED WITH KEY MATCHUPS

In addition to the IMG-Edgewater game, there are some impressive contests on tap for this week:

TONIGHT – THURSDAY

Barron Collier at Bonita Springs

Bayshore at Chamberlain, 7:30

Benjamin at Cardinal Newman

Blake at Sumner, 7:30

Boca Ciega at Lakewood

Brandon at King, 7:30

Cypress Lake at Cape Coral

Dr. Phillips at Boone

East River at Wekiva

Freedom (Tampa) at Spoto, 7:30

Golden Gate at Lely

Gulf Coast at Immokalee

Hagerty at Timber Creek

Haines City at Riverview (Riverview), 7:30

Hollins at Sarasota, 7:30

Jefferson at Middleton, 7:30

Jensen Beach at Sebastian River

Jesuit at Booker, 7:30

LaBelle at Estero

Lake Brantley at Lake Mary

Lake Nona at Cypress Creek (Orlando)

Lakewood Ranch at North Port, 7:30

Leto at Sickles

Manatee at Plant City

Menendez vs. Eastside at Citizens Field

Naples at Palmetto Ridge

Oak Ridge at Freedom (Orlando)

Ocoee at Apopka

Oviedo at Colonial

Palm Harbor University at Wharton, 7:30

Plant at Armwood, 7:30

Riverdale at South Fort Myers

Seminole (Seminole) at Dunedin

South Fork vs. Treasure Coast at South County Stadium

Southeast at Riverview (Sarasota), 7:30

Steinbrenner at Alonso, 7:30

Tampa Bay Tech at Gaither, 7:30

Venice at Lyman

Winter Park at University (Orlando)

 

FRIDAY

American Heritage (Plantation) at Chaminade-Madonna

Andrew Jackson at Westside, 6

Auburndale at Lake Gibson, 7:30

Baldwin at West Nassau

Bartow at George Jenkins, 7:30

Bartram Trail at Mandarin, 6

Bell at Taylor (Pierson)

Berean Christian at St. John Paul II (Boca Raton)

Bishop Kenny at Terry Parker

Bishop McLaughlin at Bronson

Blountstown at Liberty County, 7:30

Bolles at St. Augustine

Braden River at Charlotte, 7:30

Bradford at University Christian, 7:30

Cambridge Christian at Trenton, 7:30

Camden County, Ga. at Raines, 6

Canterbury (Fort Myers) at Southwest Florida Christian

Cedar Creek Christian at Bishop Snyder

Central Florida Christian at First Academy-Leesburg

Champagnat Catholic at Somerset Silver Palms, 4

Clearwater Academy at Mosley, 7 CT

Clearwater Central Catholic at Wiregrass Ranch, 7:30

Clewiston at Hardee, 7:30

Creekside at First Coast, 6

Crescent City at Wildwood

Deltona vs. Seabreeze at Daytona Stadium

East Lake at Sunlake, 7:30

East Lee County at Dunbar

Ed White vs. Baker County at Memorial Stadium

Episcopal at Englewood, 6

Evangelical Christian at Community School of Naples

Everglades Prep at Fort Lauderdale Calvary Christian, 7

FAMU DRS at Maclay

Father Lopez vs. New Smyrna Beach at New Smyrna Beach Municipal Stadium

Fleming Island at Fletcher, 6

Florida High at P.K. Yonge

Fort Myers at North Fort Myers

Fort White at Santa Fe

Franklin County at Rocky Bayou Christian, 7 CT

Frostproof at Avon Park, 7:30

Gadsden County at Marianna, 7 CT

Gateway Charter at St. John Neumann

Graceville at Holmes County, 7 CT

Gulf at Anclote, 7:30

Gulf Breeze at Pace, 7:30 CT

Hawthorne at Middleburg

Hudson at Fivay, 7:30

IMG Academy White at St. Petersburg Catholic

Ida Baker at Mariner

Island Coast at Lehigh

Jones at Bishop Moore

Keswick Christian at Indian Rocks Christian

Keystone Heights at Providence

The King’s Academy at Glades Day

Lake Howell at Tenoroc, 7:30

Lake Wales at Ridge Community, 7:30

Lakeland Christian at Bishop Verot

Largo at Clearwater

Legacy Charter at Eagle’s View

Madison County vs. Suwannee at Paul Langford Stadium, 7:30

Mainland at Spruce Creek

The Master’s Academy (Oviedo) at Foundation Academy

Matanzas at Flagler Palm Coast

Milton at Navarre, 7:30 CT

Moore Haven at Lake Placid, 7:30

Mount Dora Christian at Orangewood Christian

Munroe Day at St. Francis

Nease at Sandalwood, 6

North Florida Educational at American Collegiate

Oakleaf at Lowndes, Ga., 8

Oasis at Lemon Bay, 7:30

Ocala Christian vs. Halifax Academy at Ormond Beach Sports Complex

Okeechobee at John Carroll

Orange Park at Clay

Orlando Christian Prep at Faith Christian

Osceola (Seminole) at Countryside

Palatka at Ponte Vedra

Parris Community at Interlachen, 7:30

Pasco at Cypress Creek (Wesley Chapel), 7:30

Paxon at Yulee

Pinellas Park at Mitchell, 7:30

Port Charlotte at Palmetto, 7:30

Port St. Lucie at Vero Beach

Ribault at Lee, 6

Robinson at Gibbs

Sebring at Lake Region, 7:30

Seffner Christian at Calvary Christian (Clearwater), 7:30

Seminole (Sanford) vs. Gainesville at Citizens Field

Sneads at Jefferson County, 7:30

South Sumter at Trinity Catholic

St. John Paul II (Tallahassee) at North Florida Christian

St. Joseph at Lafayette, 7;30

Stanton at Hilliard

Strawberry Crest at Kathleen, 7:30

Tarpon Springs at River Ridge, 7:30

Thomas County Central, Ga. at Wakulla, 7:30

Trinity Christian (Deltona) at Christ’s Church

Union County at Newberry, 7:30

Vernon at Chipley, 7 CT

West Nassau at Baldwin, 6

Westminster Academy at Boca Raton Christian, 4

Wewahitchka at Hamilton County, 7:30

Williston at Dixie County, 7:30

Winter Springs at University (Orange City)

Wolfson at Fernandina Beach

 

SATURDAY – GAMES MOVED BECAUSE OF HURRICANE SALLY

Northside Methodist, Ala. vs. North Bay Haven at Bozeman, 1 CT

South Walton at Port St. Joe, 3

 

MONDAY – GAMES MOVED BECAUSE OF HURRICANE SALLY

Crestview at Fort Walton Beach, 6 CT

Freeport at Walton, 6 CT

Niceville at Choctawhatchee, 6 CT

Northview at Baker, 7 CT

Pensacola at West Florida, 7 CT

Pine Forest at Tate, 7 CT

 

You Can Contact Larry Blustein with prospect or team information at: Foridakids1@aol.com. We are also on Social Media on @PrepRedzonefl.